Prokop zkoušel Vary, teď je s Třemošnou porazil: Takhle chceme pokračovat

04. 10. 2020

Dorostenci Třemošné schytali v prvních dvou zápasech devět gólů a pak urvali velmi cenné body na ledě Karlových Varů. O střelbu se stará extraligový nováček Marek Prokop, který doufá v další vítězství. (rozhovor z 1.9., Hokej.cz)

Marku, jaké byly vaše hokejové začátky?
Začínal jsem od malička v Klatovech, asi tak od pěti let jsem býval na ledě a postupně to zkoušel. Do minulé sezony jsem tam hrál v lize dorostu. Před touhle sezonou jsem se domluvil v Karlových Varech, že bych s nimi zkusil přípravu, ale pak jsem se tam nedohodl, takže jsem v Třemošné, kde je trenér, který mě zná právě z Klatov.

Co vám chybělo, abyste se probojoval do sestavy v Karlových Varech?
Nevím. Možná to, že jsem nebyl na extraligu úplně zvyklý, na což jsem potřeboval nějaký čas. Možná jsem na to neměl rychlostně. Teď jsem v Třemošné, kde kluky znám, takže jsem úplně v pohodě zapadl do party. Zatím je to tam dobré, tréninky jsou v pohodě, takže zkusíme urvat nějaké bodíky.

Co říkáte po prvních zkušenostech na extraligu dorostu?
Určitě to není špatná soutěž a je o dost rychlejší než liga dorostu, myslím, že už jsem si na to díky přípravě docela zvykl. Je i tvrdší, preciznější a přesnější, je to prostě jiná liga. Každý tým tam má svoji taktiku, což je zajímavé, týmy se většinou v prvních třetinách oťukávají.

A jaká je liga dorostu?
Je to od extraligy dorostu velký rozdíl. Většinou tam je v týmu dobrá první lajna a postupně se ta kvalita do třetí lajny snižuje. Jsou to mladí kluci, kteří se třeba rozehrávají před extraligou, nebo na to nemají po hokejové stránce. A většinou to jsou béčkové týmy větších klubů, takže se tam chodí rozehrát před další sezonou anebo po zranění, aby nešli do velkého hokeje bez přípravy.

Ve čtvrtek jste podlehli Plzni. Bylo cítit v kabině, že je to derby?
Bylo i nebylo. Všichni se tam osobně známe, protože jsme kousek od sebe, ale oni byli od začátku lepší a hned nás tlačili. Jsou tam kluci více hokejovější a my jsme takové jejich béčko, protože k nám posílají kluky, kteří tam neudělali sestavu. Jsou papírově lepší. Měli jsme pár šancí reagovat a pár úniků, ale neproměnili jsme to. Možná, kdyby se nám to povedlo, byl by jiný výsledek a jinak by se nám i hrálo.

A projevuje se pokaždé nějakým způsobem, že jdete na Plzeň?
Ani moc ne. V kabině byla taková uvolněnější atmosféra, protože se tam se všemi známe a nejsme nervózní z toho, že nevíme, na koho nastoupíme. Není to nijak přehnaně vyhrocené, ale určitě se nešetříme. Všichni se navíc chtějí ukázat a dát si ten gól, když jsou přímo na očích plzeňskému trenérovi, ale museli jsme spolupracovat jako tým.

Jak se utkání vyvíjelo?
V první třetině nám kluci ukázali, jak se to hraje, a dostali jsme čtyři fíky. Měli jsme tam pár šancí, ale neproměnili jsme je. Ve druhé třetině už to trochu opadlo a každý hráč z Plzně si chtěl dát svůj gól, takže jsme je občas trochu tlačili. Třetí třetina byla vyrovnanější, ale dostali jsme blbý gól v přesilovce z přečíslení, takže už se to zase vezlo.

Jaká byla na konci nálada?
Na konci zápasu jsme si aspoň vstřelili symbolický gól. Po zápase nám trenér ani nic moc neřekl, protože se k tomu asi nic říct nedalo. Rozhodně to ale bylo lepší než napoprvé v Kladně, protože jsme od začátku neměli šanci vyhrát. Bylo to takové uvolněnější.

Bylo těžké dát se dohromady před Energií?
Ani moc ne. Už z prvního zápasu jsme si trochu zvykli a navíc jsme věděli, že zápas proti Plzni nebude jednoduchý a asi nevyhrajeme. Hned jsme se dali dohromady, měli jsme předzápasový trénink, kde jsme řešili nějaké situace. Hlavně jsme se chtěli připravit hlavou na další zápas proti Karlovým Varům, který byl pro nás důležitý.

Jak to máte vy osobně, sžíráte se prohrou?
Vždycky mě to štve a celý den na to potom myslím, jaký jsme dostali debakl. Snažím se to přijmout, jak to je, a pokračovat dál, aniž by mě to nějak ovlivnilo na ledě a snížilo mi to výkonnost.

S čím jste jeli do Karlových Varů?
Nechtěli jsme dostat stejný debakl jako s Plzní a doufali jsme, že bychom mohli proti Varům urvat nějaký ten bodík, což se nám i podařilo. Jeli jsme tam s nějakými změnami v sestavě, protože nám přišel do první lajny jeden hráč z Plzně po zranění, takže se to celé trochu posunulo. Navíc jsme ve třetím zápase už věděli, co od sebe navzájem chceme. Jsme z jiných klubů, takže už se postupně sehráváme. Karlovy Vary navíc nebyly v plné sestavě, takže se proti nim hrálo lépe než proti Plzni.

Jaký to byl zápas?
Od začátku bylo vidět, že to bude vyrovnané a máme šanci nějaký bodík urvat, takže jsme měli ještě větší motivaci, než kdybychom dostali na začátku nějaké hloupé góly. Dostali jsme první gól ze situace dvou proti jednomu, protože jednomu obránci propadl puk. Nálada se trochu zhoršila, ale hned vzápětí jsme vyrovnali, takže jsme se vrátili nahoru. Věděli jsme, že to nebude jednoduché, ale snažili jsme se.

Jak je těžké proti Energii dohánět manko?
Není to jednoduché, musíme myslet pozitivně a pořád stejně makat, ne-li víc. Musíme se snažit co nejrychleji vstřelit gól, aby nálada byla zase lepší. Když se to povede, tým se o sto procent zvedne a má chuť dát další gól.

To se i potvrdilo – ve 46. minutě jste srovnali a ve 49. urvali vedení. Jak se to seběhlo?
Ten první byl ještě v naší přesilovce, při které jsme blbě vyjeli z pásma, když jsme prohráli vhazování. Karlovarští hned vletěli na obránce, ale ti to posunuli rychle dopředu, takže z toho bylo naše přečíslení tři na dva. Kluci vyjeli s pukem z rohu a dali ho před bránu, tam ho Ondra Fiala doklepl.

A váš gól?
U mého gólu jsme nahodili puk, karlovarský obránce šel do rohu, kde ho Maty Beran napadal zprava a já jsem šel seshora, takže on neměl moc šanci kam rozehrát. Hodil puk nahoru, já jsem si s ním vybruslil po kruhu a přes clonu jsem přestřelil gólmana.

Věřil jste, že vedení udržíte až do závěrečné sirény?
Spíš ne, ale doufal jsem, že nás to namotivuje a urveme to na tři body. Docela se to i povedlo, že jsme nebyli nervózní, ale ke konci jsme měli blbé vyhození na zakázané uvolnění. Byla tam míchanice druhé a třetí lajny, oni šli do šesti bez gólmana. Přišla střela od modré, kterou náš hráč nešťastně ztečoval do brány, brankář neměl šanci, protože to šlo od země až nahoru.

Jak moc takové srovnání těsně před koncem zamrzí?
Určitě více než normálně, ale byli jsme rádi, že jsme urvali alespoň dva body. Je to pro nás důležité vítězství a určitě na takové vlně budeme chtít pokračovat, abychom si udrželi tempo, bojovnost a aktivitu ve střelbě.

Může vás taková výhra hodně nakopnout do dalšího průběhu?
Určitě. Prohrávat týmu moc nepomůže a spíš je to jenom horší a horší. Každá výhra je dobrá a zlepší náladu v týmu. Trenéři mají lepší náladu a trénink nás všechny více baví. Čím více se bude vyhrávat, tím lépe nám to půjde i v dalších zápasech.

V čem by měla být síla vašeho týmu?
Největší přednostní jsou gólmani, jednička i dvojka jsou výborní. Filip Ženíšek chytá už druhou sezonu extraligu, takže už ví, která bije, a zaučuje Tondu Smolku, který je tam nový. Ani v útoku moc neztrácíme, ale trnem v patě je obrana. Některá přečíslení nezvládáme a pak i celkovou hru v našem pásmu.

 

 

Tým: Junioři

Sponzoři

Kontakt

HC Meteor Třemošná
Plzeňská ulice, Třemošná 330 11
Tel.: 377 953 828
E-mail: m.dusek@hcmeteor.cz